תופעה של עין עצלה (אמבליופיה – Amblyopia) מתרחשת כאשר הילד חווה חוסר בגירוי ויזואלי בשנותיו הראשונות, אשר באה לידי ביטוי בהתפתחות לקויה של מרכז הראייה במוח. התופעה מתבטאת בראייה שאינה חדה, אשר אינה מטיבה בעת הרכבת משקפיי ראייה וכן עדשות מגע. ניתן להכליל ולהגיד שהסובלים מתופעה של עין עצלה לרב לא ישיגו תוצאות טובות בבדיקת ראייה, בעזרת משקפיים \ עדשות, מאשר 9\6 או 30\20.

הרכבת התמונה במרכז הראייה במוח מושתת על איחוד התמונות המתקבלות משתי העיניים לכדי אחת. בתופעה זו, אחת מהעניים (הסובלת מהתופעה) אינה משדרת למוח תמונה ברורה, אשר נובעת מכך שאינה ממוקדת, ובכך מתקבל מצב שהמוח לא מקבל תמונה אופטימלית מעין זו, ובעצם בוחר "להתעלם" מהמידע המתקבל ממנה. מצב זה גורם לאותו אזור במוח האחראי על קבלת התמונה לא להתפתח כראוי, ובעצם "מזניח" את העין הפגועה, מצב בו עם השנים אותה עין מאבדת מחדות הראייה שלי. שתי הסיבות המרכזיות להתפתחות של עין עצלה בילדות הינן מספרים שונים של העיניים, וכן פזילה.

עין עצלה

עין עצלה – אבחון

בדיקה פשוטה למדי יכולה להעיד על הסיכוי כי המטופל סובל מעין עצלה. בבדיקה יכסה האופטומטריסט עין אחת ברטייה, ובאם כאשר המטופל יזיז את ראשו על מנת לראות אלמנט כלשהו על הלוח ממול – קיים סיכוי כי העין שלא כוסתה סובלת מהתופעה. בדיקה זו יכולה לתת אינדיקציה להימצאותה של התופעה, אך בהמשכה יש לבצע בדיקת חדות ראייה במרפאת עיניים מוסמכת לכך.

 עין עצלה – טכניקות טיפול

בשוק ישנן מגוון שיטות לטיפול בתופעה של עין עצלה, הן שיטות כירורגיות והן שיטות הכוללות אימון המוח (מרכז המוח) על ידי תרגולים שונים.

NeuroVision – שיטה לא ניתוחית יעילה לטיפול בתופעה נקראת נוירוויז'ן, ובבסיסה עומד רעיון תיקון הראייה על ידי גירוי מרכז הראייה במוח האחראי על עיבוד התמונה (Primary Visual Cortex) בעזרת אלמנטים חזותיים. באופן זה, על ידי אימון אינטנסיבי, ניתן להחזיר את אמון מרכז הראייה בעין ולגרום לשיפור משמעותי באיכות וכן חדות הראייה באותה עין הסובלת מן התופעה.

טיפול באמצעות תרפיה ותרגול של מערכת הראייה

יש לציין מראש כי השיטה לא הוכחה באמצעים מדעיים כלשהם, אך אנשים, אשר עברו בהצלחה את הטכניקה, טוענים כי הינה מוצלחת מאוד ובעלת סיכויי הצלחה גבוהים. בסיס השיטה דומה לשיטת ה-NeuroVision, וכולל תרגול של מרכז הראייה במוח באמצעות עזרים ויזואליים. ההבדל המהותי בין השיטות הינו שזאת כוללת טכניקות נוספות מלבד תרגול מול תוכנות מחשב. כאמור, שיטה זו אינה מוכחת ונחשבת לחדשנית, כך שבאם החלטתם להתנסות בה – קחו לעצמכם משימה לאסוף כמה שיותר חומר רלוונטי בנושא.

לשיחה קצרה על הטיפול שלכם - מלאו את הפרטים

השאירו לנו את הפרטים שלכם ונציגנו יתקשרו אליכם מיד לספק לכם מידע מהיר ומקצועי, מחירים ושירות השוואת מחירים.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לשיחה קצרה על הטיפול שלכם - מלאו את הפרטים​

השאירו לנו את הפרטים שלכם ונציגנו יתקשרו אליכם מיד לספק לכם מידע מהיר ומקצועי, מחירים ושירות השוואת מחירים.